Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Xiaomi, Beklentileri Aşan 2020 İlk Çeyrek Gelirini Açıkladı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Mobil
  • Xiaomi, Beklentileri Aşan 2020 İlk Çeyrek Gelirini Açıkladı
728banner

Bilindiği üzere yerküre, 2020 yılının birinci günlerinden beri fevkalâde bir sürecin içerisinde. Çin'de ortaya çıkıp tüm yerküreye yayılan koronavirüs salgını, hem insan hayatını hem de sektörel yerküreyi olumsuz cephede etkiledi.

Koronavirüs, akıllı telefon satışlarını da önemli halde etkiledi ve birden fazla şirket beklentilerin çok altında satış rakamlarına ulaştı. Ancak yaşanan tüm bu süreç, Xiaomi'nin akıllı telefon satışlarını hiç de etkilememiş üzere görünüyor. Zira şirket bugün, son çeyrek mali raporunu açıkladı ve gelirlerinin beklentisinin çok üzerinde olduğunu gösterdi.

Pandemi süreci, Xiaomi'nin akıllı telefon satışlarını etkilememiş

Xiaomi, koronavirüs salgını sürecinde azalan talebe karşın akıllı telefon satışlarında rastgele bir düşüş yaşanmadığını söyledi. Üretim konusunda da rastgele bir sorun yaşanmadığını söz eden yetkililer, taleplere süratle karşılık verildiğini ve Çin anakarasındaki üretimin neredeyse tümüyle devam ettiğini belirttiler.

Xiaomi yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran şirketin akıllı telefon gelirleri 2020 yılının birinci çeyreğinde 7 milyar dolar haddini aşmış durumda. Geçtiğimiz yılın birebir periyodundaki satış ölçüsü ise 6.15 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Analistler, Xiaomi'nin 2020'nin birinci çeyreğindeki telefon satış hacminin 6.75 milyar dolar olacağını ön görmüşlerdi.

Xiaomi'nin gelirlerini artırmasındaki en değerli faktör, şirketin fiyat/performans noktasında beklentileri karşılayan 5G destekli telefonları. Çünkü Xiaomi'nin 5G irtibat destekli akıllı telefonlarının mütenasip fiyatlı oluşu hem Çin'deki hem de gayrı devletlerdeki tüketicilerin birinci tercihi olmasını sağladı. Hal bu türlü olunca da Xiaomi, küçük büyük tüm rakiplerinin birkaç adım önüne geçmiş oldu.

Ayrıyeten Huawei'nin Google servislerinden mahrum oluşu da Xiaomi'nin elini güçlendiriyor. Şirket, Google pratikleri sayesinde orta ve giriş segmentte milletlerarası pazarda umum olarak Samsung ile yarışma etmek zorunda kalıyor ve fiyat noktasında Samsung'un önüne geçiyor.

Xiaomi, Beklentileri Aşan 2020 İlk Çeyrek Gelirini Açıkladı YAPILAN YORUMLAR