Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

RDR2, Konferans Görüşmelerinin Yeni Adresi Oldu

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
728banner

Bugünlerde iş ve eğitim süreci görüntü konferans pratikleri üzerinden yürüyor. Zoom başta olmak üzere kimi pratiklerdeki güvenlik ve saklılık kaygıları bir tarafa, uzun saatler bilgisayar başında medya konferans görüşmeleri gerçekleştirmek çok değerli zihinsel sıhhat dertlerine yol açabiliyor.

New York Times gazetesinin bu ayın başlarında yayınladığı bir araştırmaya nazaran, bugünlerde hem iş olarak hem de toplumsallaşmak için sıkça başvurduğumuz Zoom, Skype ve Microsoft Team üzere medya konferans pratikleri, bizleri çok daha izole ve fizikî olarak asosyal bir yerküreye hapsettiği için olduğumuzdan daha inançsız hissetmemize sebep olabiliyor.

Medya konferans pratikleri, olduğumuzdan daha inançsız hissetmemize sebep olabiliyor

Neyse ki, ofis içi içtimalar için tek adres medya konferans tatbikleri değil. Farklı bir halde, Rockstar Games’in açık yerküre tabanlı tanınan oyunu Red Dead Redemption 2, şimdilerde kurumsal içtimalar yapmak için kullanılıyor. İngiliz müellif ve illüstratör Viviane Schwarz, ferdî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Zoom’un berbat olduğunu ve editöryel içtimalar yapmak için Red Dead Redemption 2’yi tercih ettiklerini söyledi.

Zoom ve Skype içtimalarından, e-postalardan ve telefon görüşmelerinden bıktıklarını belirten Schwarz, bunun bölgesine kovboy olarak ateş başında fikir alışverişi yapmaya karar verdiklerini tabir etti. Lakin iddia edebileceğiniz üzere, 19. yüzyılın sonlarında Amerika'da geçen bir aksiyon oyununda bunu yapmanın kimi yararları ve dezavantajları var.

Görünüşe nazaran sanal kamp ateşinin etrafında oturmak, oyun içinde kahve demlemek ve sohbet etmek, kameraya gülümsemek için kendini kasan kişilerle medya konferans yapmaktan çok daha keyifli. Oyun ayrıyeten Schwarz ve ekibinin, dijital olarak tabiatta dolaşmasına ve rakip çetelerle savaşarak, birlerine duydukları itimadı pekiştirmelerine imkan sağlıyor. En azından oyunda.

Ancak Red Dead Redemption 2’deki içtimalar her devir problemsiz bir halde geçmiyor. Bazen kamp ateşinin kaybolmasına neden olan bir kusur ortaya çıkabiliyor ve oyundaki sair oyuncular kendilerini bir anda içtimanın dışında bulabiliyorlar. Her şeye karşın bir oyunda kurumsal bir içtima gerçekleştirmek, epey yürekli ve yenilikçi bir niyet, fakat bu formatın herkes tarafından kabul görmeyeceğini söylemek sanıyorum yanlış olmaz. 

RDR2, Konferans Görüşmelerinin Yeni Adresi Oldu YAPILAN YORUMLAR