Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Antarktika’da Karların Erimesiyle Yosunlar Ortaya Çıktı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Bilim
  • Antarktika’da Karların Erimesiyle Yosunlar Ortaya Çıktı
728banner

Guardian gazetesinin aktardığı habere nazaran, araştırmanın sonuçlarını “Nature Communications” mecmuasında yayımlayan İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi ile Antarktika Araştırma Kurumu'ndan biyologlar, global ısınmanın tesiriyle ortaya çıkan yosun örtülerinin yeni bir ekosistemin başlangıcı olabileceğini bildirdi.

Araştırmacılar, Antarktika'da 6 yıl boyunca yaptıkları uydu ve saha gözlemleri sonucu tek hücreli yosunların birleşerek oluşturduğu 1679 yosun kesimi tespit etti. Yekunda 1,9 kilometrekare ortama, kar yüzeyini yeşile boyayan yosun örtüleri yayıldığı belirtildi.

Global ısınma sonucu erime ve kar yüzeyindeki ıslak ortamda ortaya çıkan yosunların, yılda 479 ton karbon salınımı doğurabileceği kaydedildi. Araştırmacı Matt Davey, yosun örtülerinin halihazırda kimi mantar sporları ve bakterilere yuva sağladığına dikkati çekerek, “Burada bir canlı topluluğu oluşuyor, yeni habitatlar ortaya çıkıyor. Bu, yeni bir ekosistemi başlatabilir.” sözlerini kullandı.

Kutup Kesimleri Daha Süratli Isınıyor

Bilim kişileri, global ısınma tesirlerinde kutup kesimlerinin yerkürenin geri kalanına nazaran daha süratli ısınmasına yol açtığı konusunda ihtarda bulunmuştu. Antarktika'da bulunan Seymour Adası'nda 14 Şubat'ta ölçülen 20,7 aşama sıcaklık, kıtada bugüne dek ölçülen en yüksek kıymet olarak kaydedilmişti.

Antarktika’da Karların Erimesiyle Yosunlar Ortaya Çıktı YAPILAN YORUMLAR